Wydarzenia 2019/2020 / Zaproszenie na obchody 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski w Gminie Jabłonka

24 kwietnia 2020

2020 roku dobiega końca realizacja trzyletniego programu 2018-2020 gminy Jabłonka związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i przyłączenia do niej części Górnej Orawy. Termin uroczystych obchodów upamiętniających Orawian  i innych budzicieli ducha narodowego tamtych lat i stulecie przyłączenia części Orawy i Spisza do Polski zaplanowano na 16 i 17 lipca 2020 roku. Z okazji tej rocznicy w parku przed Urzędem Gminy w Jabłonce jest planowane odsłonięcie pamiątkowej tablicy dla upamiętnienia ORAWSKICH BOHATERÓW.

Jednak termin oraz forma obchodów może ulec zmianie z powodu panującej epidemii koronawirusa. Jeśli będzie taka konieczność, symboliczne odsłonięcie pamiątkowej tablicy nastąpi w parku przed Urzędem Gminy w Jabłonce, które odbędzie się 28 lipca 2020 roku lub w późniejszym terminie. Będziemy o nim informować na stronie Urzędu Gminy oraz Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.

www.prezydent.pl

16 lipca 2020 czwartek

15:00 Wydarzenia na Orawie w latach 1918-1920

16:00 Konferencja nt. 100-lecia przyłączenia Orawy i Spisza do Polski w siedzibie OCK w Jabłonce

Prof.dr hab. Tadeusz Trajdos, Wytyczenie granicy na Orawie w latach 1918-1920 – postulaty polskie

dr hab. Jerzy M. Roszkowski, prof. AWF, Legia spisko-orawska

dr hab. Antoni Wontorczyk, prof. UJ, Tożsamość lokalna społeczeństwa Górnej Orawy u progu II Rzeczypospolitej

mgr Małgorzata Liśkiewicz, Spisko-orawska delegacja na konferencję pokojową 1919 r.

mgr Aniela Stopka, Oświata na Orawie w latach 1918-1920 i jej dalszy rozwój

mgr Julian Kowalczyk, Spiszaków droga do Polski

mgr Łukasz Wiater, Spisali się na medal. Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości

18:00 Przedmowa do filmu pt. „Prawo do Polski” reż. Dariusz Walusiak. Orawska premiera filmu