Gmina Jabłonka

Szkoła Podstawowa Nr 1
im. Adama Mickiewicza
w Jabłonce

Wydarzenia 2022/2023 / Narodowe czytanie

  3 września 2022

3 września 2022 roku odbyło się narodowe czytanie polskiej literatury. Już jedenasta odsłona. W tym roku dziełem czytanym były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Z racji dwusetnej rocznicy wydania tego zbioru, a jednocześnie dwusetnej rocznicy początku romantyzmu w Polsce. Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji. Czytanie zorganizowała Orawska Biblioteka Publiczna. Czytających osób, zazwyczaj fragmenty utworów Adama Mickiewicza, było sporo. Były to osobistości z gminy, ze szkół, z instytucji – lista byłaby długa. Natomiast naszą szkołę reprezentowała Bogusława Palenik oraz Zbigniew Tlałka. Przedstawili oni fragmenty ballady „Lilie”. W wydarzeniu uczestniczyła duża grupa młodzieży ze szkoły w Jabłonce. Należy tylko mieć nadzieję, że w pamięci tych młodych zostanie coś z urody dzieł Mickiewicza.