Gmina Jabłonka

Szkoła Podstawowa Nr 1
im. Adama Mickiewicza
w Jabłonce

Wydarzenia 2022/2023 / Dzień Patrona Szkoły klasy IV-VIII

  16 grudnia 2022

Adam Mickiewicz – najwybitniejszy wśród polskich romantyków, znamienity twórca europejskiego romantyzmu, genialny poeta – wieszcz, wielki Polak i szczery patriota – patronuje naszej Szkole. Dlatego corocznie poświęcamy jeden dzień w kalendarzu, by uczcić pamięć i oddać hołd poecie. W tym roku w dniu 5 stycznia, uczniowie klas IV – VIII uczcili pamięć Patrona Naszej Szkoły.

Dekoracje szkolne, stroje galowe uczniów – to szczególne akcenty tego dnia. Celem święta było przybliżenie biografii poety i bliższe poznanie jego twórczości.

Wszystkie klasy miały przydzielone zadanie związane z naszym patronem. Uczniowie w klasach mieli na godzinie wychowawczej przygotować projekt okładki wraz z tytułem przypisanego dzieła Adama Mickiewicza. Prace były prezentowane na wystawie zorganizowanej na korytarzach szkolnych. Z tej okazji uczniowie dokładali wszelkich starań, aby jak najpiękniej wykonać prace plastyczne, które stały się wyrazem pamięci o wielkim poecie.

Klasy 5a, 5b i 5c wraz z nauczycielami: Katarzyną Kasprzak, Urszulą Małysa, Jolantą Szczęśniak – Basisty i Januszem Kasprzakiem przygotowały występ artystyczny, który przybliżył wszystkim sylwetkę poety oraz zaprezentowały fragment II części Dziadów.

Uczniowie wykonali ogromną pracę i wykazali się niebywałymi talentami. Wystawiony fragment sztuki ujawnił, jak wielki potencjał drzemie w naszych młodych aktorach. Ten spektakl to wynik miesięcznej pracy – prób, szlifowania tekstu, zachowań na scenie – uczniów i nauczycieli.  Wszystko to  dopełniała starannie przygotowana scenografia i specjalnie uszyte stroje na ten występ. 

Kreatywność artystyczna uczniów sprawia, że dzień ten  każdego roku jest wyjątkowym świętem. Wszyscy z dumą mogą powiedzieć, że ich szkoła nosi imię Adama Mickiewicza.