Nowe terminy egzaminów ósmoklasisty

24 kwietnia 2020

Rząd przewiduje, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 16-18 czerwca br. Przedłużamy jednocześnie zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków oraz ograniczenie prowadzenia działalności dydaktycznej na uczelniach do 24 maja br. Wszystkie terminy zależą od utrzymania obecnej dyscypliny sanitarnej przez Polaków. W najbliższym czasie rząd może przedstawić decyzje dotyczące prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wyraził nadzieję, że sytuacja epidemii pozwoli przeprowadzać zaplanowane egzaminy przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. „Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, aby przeprowadzenie egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin” – zaznaczył szef resortu edukacji. Jak dodał, rząd wywiązuje się z wcześniejszej deklaracji i daje czas ósmoklasistom i maturzystom, aby przygotowali się do egzaminów.

• Termin: 16-18 czerwca br.
  • Planujemy, że egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końca lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa i zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich.

Przedłużenie zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków

• Termin: 24 maja br.
  • Do tego czasu uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej.
  • W niedługim terminie podamy informacje dotyczące ewentualnej możliwości prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek.

Harmonogram egzaminów ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego

Odnosząc się do ogłoszonych terminów egzaminów maturalnych i ósmoklasistów, minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że zależeć one będą od tego, czy Polacy nadal będą zakładali maseczki oraz utrzymywali dystans społeczny, w tym także w komunikacji publicznej.

Zdalna edukacja

Rząd prowadzi wiele działań, aby umożliwić uczniom oraz nauczycielom jak najlepszy dostęp do zdalnej edukacji w czasie, gdy działanie placówek oświatowych jest ograniczone. Są to m.in.:

• dodatkowe środki na zakup sprzętu komputerowego.
  • zmniejszenie opłat za usługi internetowe przez operatorów sieci komórkowych.
  • darmowa e-platforma do zdalnej nauki.
  • szkolenia on-line dla nauczycieli

Dużym zainteresowaniem cieszy się bezpłatna platforma edukacyjna – epodreczniki.pl, oferująca nauczycielom i uczniom materiały, z których mogą korzystać w pracy i zdalnej nauce. Platforma zawiera ponad 6 tys. materiałów edukacyjnych m.in. programy nauczania i scenariusze zajęć. Codziennie korzysta z niej ponad 460 tys. użytkowników, generujących ponad 2 mln odsłon w ciągu dnia.

Dodatkowo na specjalnie przygotowanej do tego stronie www.gov.pl/zdalnelekcje.pl można znaleźć propozycje tematów lekcji na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których nauczyciele mogą zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Do rozdysponowania na zakup m.in. komputerów, laptopów czy tabletów jest kwota 186 mln zł. To efekt współpracy oraz starań ministrów edukacji i cyfryzacji, dzięki którym Komisja Europejska zgodziła się, aby zaoszczędzone środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup niezbędnego sprzętu dla szkół.

Od 2017 r. wdrażany jest projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, którego głównym celem jest umożliwienie wszystkim szkołom korzystanie z szerokopasmowego, bezpiecznego internetu. Do końca marca br. 19,6 tys. szkół zgłosiło chęć przystąpienia do OSE.

Resorty edukacji i cyfryzacji prowadzą rozmowy z operatorami sieci komórkowych, dotyczące udostępnienia nauczycielom i uczniom darmowego lub taniego internetu. Już dziś operatorzy, w ramach własnych działań, za darmo lub za symboliczną złotówkę oferują dodatkowe pakiety internetu dla uczniów.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-terminy-egzaminow-maturalnego-i-osmoklasisty-przedluzamy-zamkniecie-przedszkoli-i-zlobkow-oraz-szkol-i-uczelni

Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-egzaminow-2020

Źródło: https://twitter.com/PremierRP