Gmina Jabłonka

Szkoła Podstawowa Nr 1
im. Adama Mickiewicza
w Jabłonce

Wydarzenia 2023/2024 / 105. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

  11 listopada 2023

Dnia 11 listopada 2023 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w gminne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości rozpoczęła uroczysta Msza św., później odbył się Apel Pamięci na cmentarzu i złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą bohaterskim Orawianom. Wydarzeniom tym towarzyszyły poczty sztandarowe, w tym reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Jabłonce. Następnie odbyła się uroczystość w sali widowiskowej OCK. Hymn narodowy odegrała Orkiestra Dęta OSP w Jabłonce, po czym głos zabrał Wójt gm. Jabłonka pan Antoni Karlak. Kiedy nadszedł czas na występ uczniów naszej szkoły, prowadzące przywitały licznie zebranych na 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie zaprezentowali program artystyczno-historyczny, którego motywem przewodnim był los żołnierza – męża i ojca zmuszonego opuścić rodzinę, aby spełnić swój patriotyczny obowiązek i włączyć się do walki o wolność i niepodległość Ojczyzny. Byliśmy świadkami pożegnania, oczekiwania w tęsknocie i niepewności, odczytywania wzruszających listów, modlitwy przy symbolicznym grobie poległych żołnierzy, wreszcie szczęśliwego powrotu i rodzinnego spotkania po zwycięskiej wojnie. Przedstawienie przeplecione zostało wieloma odpowiednio dobranymi pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru i orkiestry złożonych z uczniów naszej szkoły. Na zakończenie dziewczynki z klasy drugiej zaprezentowały piękny układ z flagami, który odnosił się do dumnie powiewającej na wietrze flagi biało- czerwonej. Program artystyczny spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem i wywołał wzruszenie wśród wielu widzów. Wójt pan Antoni Karlak złożył podziękowania na ręce pani dyrektor Ewy Machaj i nauczycieli przygotowujących uczniów, a z sali rozległy się gromkie brawa licznie zgromadzonej publiczności, wśród której była duża grupa uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły